Projektowanie plakatów
plakat teatralny, filmowy, reklamowy

Projektowanie plakatów

Sztuka plakatu ma w Polsce długą tradycję a określenie “Polska Szkoła Plakatu” powinno być znane każdemu projektantowi grafiki. W hierarchii wszystkich dziedzin grafiki użytkowej z którymi nasze studio ma doczynienia to właśnie plakat zajmuje szczególnie ważne miejsce. OKO GRAPhia projektuje plakaty teatralne, filmowe, muzealne, polityczne, społeczne i reklamowe, plakaty które przyciągają uwagę odbiorców.

 

Krótko o plakacie

Plakaty reklamowe, plakaty informacyjne, plakaty polityczne, sugestywne, kolorowe, mające za zadanie przyciągnąć uwagę przypadkowego przechodnia. Od ponad 100 lat są nie tylko sposobem przekazu informacji, lecz także środkiem wyrazu artystycznego.

 

Plakat projekty graficzne

 

Niektórzy uważają, że lata świetności plakatu dawno już przeminęły. Dokonania klasyków tego gatunku, czyli artystów z XIX i początku XX wieku przeszły do historii. Wszystko wskazuje jednak na to, że sam plakat, jako bardzo nośna forma artystycznego wyrazu przetrwa jeszcze wieku XXI. Swoją żywotność forma ta zawdzięcza niewątpliwie otwartości plakacistów na wszelkie zmiany kolejnych stylów w sztuce, a także temu, że plakat pozostał ważnym elementem reklamy, niezależnie od inwazji radia i telewizji w tej dziedzinie.

 

Plakat artystyczny

Plakat to zadrukowany kawałek papieru, czasami niewielki a czasami o gigantycznych rozmiarach. Obecnie najczęściej spotykany w formie foto- lub typograficznej. Uwielbia ulicę, słupy ogłoszeniowe i ściany. Bywa napastliwy a przez to męczący w odbiorze, ale wynika to z jego podstawowej funkcji, jaką jest przyciągnięcie uwagi widza. Plakat uczy, bawi, wychowuje zarówno twórcę jak i odbiorcę. Od kiedy powstał do dzisiaj jest odzwierciedleniem wewnętrznych przeżyć artysty, a także stylów, kierunków i mody panującej w sztuce. Jest formalną syntezą treści czasu, w którym powstaje.

Twórcom Polskiej Szkoły Plakatu udało się na przełomie lat 50. i 60. wykreować własny styl projektowania. Jeden z największych mistrzów polskiego plakatu, Jan Młodożeniec (1929-2000) powiedział niegdyś: "nie znoszę zbieraczy. Kupi taki plakat i zachomikuje. Plakat powinien być na ulicy, tam żyje a nie w kolekcji." Dla wielu jednak początkiem kolekcji był plakat zerwany ze słupa. Co sprytniejsi potrafili znaleźć "dojście" do osób zajmujących się rozklejaniem plakatów. Tak było w latach 70. i 80. Dziś niestety niesłychanie rzadko zdarza się, by plakat, który zobaczymy na ulicy wywarł na nas takie wrażenie, abyśmy chcieli poruszyć niebo i ziemię by go zdobyć.

A szkoda…

Ulice miast często wypełnione są brzydkimi bilbordami, kiepską, krzykliwą reklamą nieudacznie ściągniętą z zachodu, pozbawioną wartości estetycznych. Tak jakby doświadczenia Polskiej Szkoły Plakatu nie przydały się do niczego.

Projektowanie plakatów reklamowych

Plakat reklamowy powinien przyciągać uwagę, być czytelny i przejrzysty, budzić ciekawość, być oryginalny, zostać zapamiętany i jednoczesnie sprawić by konsument chciał nabyć reklamowany produkt.

Istnieje kilka zasad, którymi należy kierować się podczas tworzenia plakatu reklamowego. Można wykonać plakat poprawnie i zgodnie z tymi zasadami, jeśli jednak osoba która go tworzy nie ma zmysłu estetycznego reklama nie przyniesie pożądanego efektu i zamiast przyciągnąć klienta do siebie zniechęci go do swojej marki.

Projektowanie plakatów

Studio OKO GRAPhia jest polsko-holenderskim studiem grafiki użytkowej. Czerpiemy zarówno z polskiej tradycji plakatu o charakterze artystycznym o jak i holenderskiej szkoły plakatu reklamowego której główną cechą jest funkcjonalizm i bezposredni przekaz. W projektowaniu plakatów duży nacisk kładziemy na typografię jako zasadniczy element ekspresji i kompozycji. Doświadczenie w ilustracji i fotografii oraz znajomość trendów graficznych, materiałów, technik artystycznych oraz najnowszych rozwiązań poligraficznych pozwala nam tworzyć oryginalne plakaty filmowe, teatralne, informacyjne i reklamowe, które przyciągają uwagę odbiorców w kraju i za granicą.

Portfolio plakaty >>

 

 

Proces tworzenia plakatu

Każdy projekt traktujemy indywidualnie, gwarantuje to niepowtarzalność jego wyglądu. Dlatego bezpośredni kontakt z naszymi klientami stanowi podstawę naszej pracy. W czasie osobistej rozmowy ze zleceniodawcą staramy się zebrać jak najwięcej informacji dotyczacych przyszłego projektu.

Jeżeli ze względu na odległość osobisty kontakt z klientem jest niemożliwy. Daltego istnieje możliwość kontaktu z nami przy pomocy e-maila, skype'a lub też drogą telefoniczną.

Zebrane informacje wyposażą nas w wiedzę potrzebną do rozpoczęcia pracy nad projektem. Proces tworzenia rozpoczyna się od idei na podstawie której powstają pierwsze szkice. Ekperymentujemy z liternictwem, kolorem i formą aby uzyskać oryginalny efekt.

Pracę nad zleceniem kończymy tylko wtedy kiedy zleceniodawca jest wpełni zadowolony z projektu i zaakceptuje jego końcowy efekt.

 

plakaty projekty graficzne

 

Ile kosztuje projekt plakatu?

Indywidualne podejście do każdego zleconego projektu wymaga od nas elastyczności cenowej. Staramy się zadowolić zarówno duże korporacje, małe firmy i organizacje czy też osoby prywatne.

Zawsze z góry ustalamy z naszymi klientami cenę za dany projekt. Ilość szkiców czy długość trwania projektu nie ma wpływu na z góry ustaloną cenę. W przypadku dużych (długotrwałych) projektów możemy poprosić zleceniodawcę o zaliczkę.

Aby dowiedzieć się o cenach naszych usług wypełnij formularz wyceny. Skorzystania z formularza jest bezpłatne i nie zobowiązuje do skorzystania z naszych usług.

 

Zapytaj o cenę >>

 

Jeśli masz pytania, zadzwoń lub napisz do nas!

T: +31 630 041 951
E: info@okographia.com