Projektowanie książek
projektowanie graficzne książek, ilustracje, okładki

Projektowanie książek

OKO GRAPhia zajmuje się profesjonalnym projektowaniem książek i okładek do książek. Począwszy od podręczników, książek naukowych, albumów a skończywszy na powieściach i ilustrowanych książkach dla dzieci. Zeprojektowane przez nas książki można znaleźć na półkach księgarni w kraju za granicą. Do każdego projektu podchodzimy z pełnym zaangażowaniem zwracając szczególną uwagę na poprawną typografię książki, interesujący układ graficzny książki oraz odpowiedni dobór zdjęć lub innych elementów graficznych. Dzięki znajomość trendów graficznych, materiałów oraz najnowszych rozwiązań poligraficznych tworzymy oryginalne, estetyczne i doskonałe pod względem artystycznym projekty książek.

 

Projektowanie książki

Dla niektórych ludzi książki są zszytymi bądź sklejonymi kartkami w oprawie, na których wydrukowane są litery i słowa składające się na jakiś dłuższy tekst. Dla innych książka jest zapisem myśli ludzkiej, nośnikiem treści literackich jest formą szlachetnyą i ważnyą. W zelektronizowanym świecie ludzie otoczeni są ze wszech miar rzeczywistością spixelizowaną, tym bardziej książka uchodzi za wartość cenną, a tradycja czytania "papierowych" tekstów warta jest kultywowania.

Zaprojektowanie ksiażki jest dla grafika wielkim wyzwaniem jest sposobem na przekazanie jej treści. Kiedy grafik pracuje nad ksiażką to tak jakby pisał ją jeszcze raz. Okładka, typografia, wybór papieru, kompozycja, format, sposób jej szycia czy klejenia są najważniejszymi elementami projektowania książki.

 

Portfolio projekty książek >>

 

 

 

Typografia i projektowanie książki

Litery są głosem wydrukowanej strony. Na świecie istnieje tysiące rodzajów czcionek, większość z nich wydaje się identyczna a jednak kiedy by się im przyjżeć z bliska to okaże się ze każda z nich różni się od siebie, każdy font ma swój niepowtarzalny character a każda litera w foncie żyje swoim własnym życiem.

Jak juz wspomnieliśmy zaprojektowanie ksiażki jest sposobem na przekazanie jej treści. Projekt powinien to ułatwiać, a nie utrudniać. Dlatego dobór kroju czcionki jest jednym z najważniejszych elementów projektowania książki. Różnice między takim czy innym krojem są często niedostrzegalne dla przeciętnego czytelnika, podobnie jak cały typograficzny detal, jednak można za ich pomocą wpływać na czytelność i na odbiór emocjonalny tekstu. Czytanie książki to czynność intymna, czytelnik obcuje z książką samotnie. To spotkanie czytelnika z myślami autora. Książka powinna być zaprojektowana tak, aby w tym spotkaniu nie przeszkadzać.

projekt graficzy okładki książki

Okładka książki

Projektowanie okładki książki jest zadaniem trudnym. Dobra okładka musi być atrakcyjna wizualnie, trafiać do oczu klienta, bo jest często pierwszym bodźcem, dzięki któremu czytelnik wybiera daną pozycję. Projekt okładki książki musi również odzwierciedlać sam klimat książki. Jednak książka to nie tylo atrakcyjna okładka... Dobrze zaprojektowana książka od pierwszej do ostatniej strony powinna łączyć się w jedą spójną, logiczną, czytelną i estetycznie wyglądającą całość.

 

Projektowanie książki artystycznej

Jedną z cech książki artystycznej jest też jej niepowtarzalność oraz odmienne od tradycyjnych możliwości dotarcia do przesłania dzieła i jego odcyfrowania. Pomagają w tym poszukiwania między innymi właściwego układu tekstu, doboru czcionek, papieru czy innego materiału jako nośnika przekazu oraz prace nad formą samej bryły książki. Jeśli to ma być oczywiście bryła. Bo kto powiedział, że nie można skonstruować książki z mgły i z zawodzenia wiatru?Szczególnie jeśli by to miała być książka o duchach.

 

Ilustracje do książek

Na piękno książki składa się nie tylko tekst wraz ze swym znaczeniem. Oprawa, szata graficzna w skład, której wchodzi również ilustracja istnieją w kulturze prawie tak długo jak sama książka. Jedną ilustracją można przedstawić historię której nie da się ubrać w słowa. Ilustracja może bawić, smucić, złościć, prowokować, jednym słowem grać na ludzkich uczuciach. OKO GRAPhia wykonuje ilustracje do książek, pełne fantazji ilustracje dla dzieci, ilustracje edukacyjne czy też dla potrzeb reklamy.

Proces tworzenia książki

Każdy projekt traktujemy indywidualnie, gwarantuje to niepowtarzalność jego wyglądu. Dlatego bezpośredni kontakt z naszymi klientami stanowi podstawę naszej pracy. W czasie osobistej rozmowy ze zleceniodawcą staramy się zebrać jak najwięcej informacji dotyczących przyszłego projektu.

Zdaża się że ze względu na odległość osobisty kontakt z klientem jest niemożliwy. Daltego istnieje możliwość kontaktu z nami przy pomocy e-maila, skype'a lub też drogą telefoniczną.

Aby stworzyć ksiażkę, z której będziesz naprawdę dumny, musimy dowiedzieć się wszystkiego, czego oczekujesz. Musimy znać nie tylko cel realizacji, ale przede wszystkim zapoznać się z treścią ksiażki. Przed rozpoczęciem pracy nad ksiażką należy przygotować:

  • teksty
  • zdjęcia lub ilustracje

Zdjęcia powinny być dostarczone w rozdzielczości 300dpi. Jeżeli nie posiadasz zdjęć możemy wykożystać zdjęcia z własnych zasobów, istnieje też możliwość ich kupna z internetowych banków zdjeć. Możemy też wykonać zdjęcia specjalnie dla potrzeb danego projeku. Z chęcią możemy zająć się zilustrowaniem twojej książki.

opracowanie graficzne okładki książki

Po otrzymaniu wszystkich materiałów i informacji możemy rozpocząć pracę nad projektem. Proces tworzenia rozpoczyna się od idei na podstawie której powstają pierwsze szkice. Ekperymentujemy z papierem, liternictwem, kolorem i formą staramy się mieszać różne techniki aby uzyskać niespotykany i oryginalny efekt. Pracę nad zleceniem kończymy tylko wtedy kiedy zleceniodawca jest wpełni zadowolony z projektu i zaakceptuje jego końcowy efekt.

 

opracowanie graficzne książki

 

Ile kosztuje opracowanie książki?

Indywidualne podejście do każdego zleconego projektu wymaga od nas elastyczności cenowej. Staramy się zadowolić zarówno duże korporacje, wydawnictwa, małe firmy i organizacje czy też osoby prywatne.

Zawsze z góry ustalamy z naszymi klientami cenę za dany projekt. Ilość projektów wstępnych czy długość trwania projektu nie ma wpływu na z góry ustaloną cenę. W przypadku dużych (długotrwałych) projektów możemy poprosić zleceniodawcę o zaliczkę.

Aby dowiedzieć się o cenach naszych usług wypełnij formularz wyceny. Skorzystania z formularza jest bezpłatne i nie zobowiązuje do skorzystania z naszych usług.

 

Zapytaj o cenę >>

 

Jeśli masz pytania, zadzwoń lub napisz do nas!

T: +31 630 041 951
E: info@okographia.com