Plakat to zadrukowany kawałek papieru, czasami niewielki a czasami o gigantycznych rozmiarach. Obecnie najczęściej spotykany w formie foto- lub typograficznej. Uwielbia ulicę, słupy ogłoszeniowe i ściany. Bywa napastliwy a przez to męczący w odbiorze, ale wynika to z jego podstawowej funkcji, jaką jest przyciągnięcie uwagi widza. Plakat uczy, bawi, wychowuje zarówno twórcę jak i odbiorcę. Od kiedy powstał do dzisiaj jest odzwierciedleniem wewnętrznych przeżyć artysty, a także stylów, kierunków i mody panującej w sztuce. Jest formalną syntezą treści czasu, w którym powstaje.
Twórcom Polskiej Szkoły Plakatu udało się na przełomie lat 50. i 60. wykreować własny styl projektowania. Jeden z największych mistrzów polskiego plakatu, Jan Młodożeniec (1929-2000) powiedział niegdyś: "nie znoszę zbieraczy. Kupi taki plakat i zachomikuje. Plakat powinien być na ulicy, tam żyje a nie w kolekcji." Dla wielu jednak początkiem kolekcji był plakat zerwany ze słupa. Co sprytniejsi potrafili znaleźć "dojście" do osób zajmujących się rozklejaniem plakatów. Tak było w latach 70. i 80. Dziś niestety rzadko zdarza się, by plakat, który zobaczymy na ulicy wywarł na nas takie wrażenie, abyśmy chcieli poruszyć niebo i ziemię by go zdobyć.
A szkoda…
Ulice miast często wypełnione są wielkimi brzydkimi bilbordami, kiepską, krzykliwą reklamą nieudacznie ściągniętą z zachodu, pozbawioną wartości estetycznych. Tak jakby doświadczenia Polskiej Szkoły Plakatu nie przydały się do niczego.
+ Zapraszamy do obejrzenia naszych przykładowych realizacji plakatów
