Typografia w projektowaniu czasopism
Litera jest cegiełką, na której zbudowany jest każdy tekst. Jej kształt jest efektem zmysłu artystycznego twórcy czcionki. Czcionek i fontów są niezliczone ilości. Wybór odpowiednich nie jest wcale prosty. Niektóre, z pozoru, wydawać się mogą bardzo do siebie podobne. Jednak zastosowane na stronie w różny sposób zaczynają pełnić różne rolę. Dobór odpowiedniej czcionki ma ogromne znaczenie gdyż to ona ma decydujący wpływ na czytelność tekstu.
Czytelność tekstu jest najistotniejszym elementem opracowania magazynu. Oznacza to taki dobór wszystkich parametrów typograficznych, by odbiorca mógł odczytać tekst szybko i bez problemów.
Typografia istnieje wszędzie tam, gdzie pojawia się skład tekstu. Otacza nas świat wypełniony słowem drukowanym uzupełnianym przez obraz - ilustrację. Każde zadanie projektowe zwiera w sobie rozwiązywanie problemu relacji zachodzących pomiędzy ilustracją a typografią. Treść umieszczana na stronach w sąsiedztwie zdjęcia lub ilustracji powinna zostać przez czytelnika po prostu przeczytana i zrozumiana. To z pozoru proste zadanie może okazać się przyczyną wielu problemów, o których istnieniu profesjonalni graficy, muszą nie tylko wiedzieć, ale także umieć je rozwiązywać. Jeśli treści komunikatu zostanie nadana zła forma typograficzna, wówczas umieszczenie go na stronie czasopisma, straci sens.